کیوان مرادیان کوچک‌سرایی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:اعطای وام شهریه به دانشجویان شاغل تخلف است

 

عکاس:همایون فدائی

 ارسال خبر یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه نود و دو

 

پویا نیوز: رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عدم برگزاری امتحانات در محدوده زمانی 20 خرداد تا دوم تیر ماه، از ابلاغ بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها مبنی بر عدم وقفه در ارائه کلیه خدمات رفاهی و دانشجویی به دانشجویان بر حسب تقویم آموزشی دانشگاه‌ها خبر داد.

 

به گزارش پویا نیوز،کیوان مرادیان کوچک‌سرایی امروز در نشستی خبری که در محل صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد، با تاکید بر اینکه صندوق رفاه دانشجویان تاکنون به هیچ مرکزی مجوز نداده است که به دانشجویان شاغل وام شهریه ارایه کند، تصریح کرد: اگر دانشگاهی به دانشجویان متقاضی شاغل وام ارائه کند، تخلف است و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

 

وی اضافه کرد: همچنین دانشجویان پردیس‌های خودگردان نیز در اولویت ارائه وام شهریه دانشجویی صندوق رفاه قرار ندارند، اما محدودیت و ممنوعیتی به لحاظ ضوابط برای آنها وجود ندارد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌ها در صندوق به گونه‌ای در حال انجام است که تا سال 94 کلیه دانشجویان متقاضی بتوانند وام دریافت کنند.

 

وی کل اعتبار وام شهریه سال 91 را 155 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 83 میلیارد از این اعتبار تخصیص یافته است، اما هنوز 74 میلیارد تومان آن پرداخت نشده است و با وجود اینکه عدم پرداخت این اعتبار می‌توانست 130 هزار دانشجو را از دریافت وام محروم کند، اما صندوق رفاه با جابجایی منابع تلاش کرد که هیچ فشاری به دانشجویان وارد نشود و توزیع وام به این تعداد دانشجو نیز در حال انجام است.

 

وی افزود: به عبارتی علی‌رغم کاهش 74 میلیارد تومانی وام شهریه تا کنون اجازه ندادیم که به دانشجویان در این زمینه فشاری وارد شود.

 

مرادیان تصریح کرد: البته در تلاش هستیم که رقم 74 میلیارد تومان را نیز دریافت کنیم و در این رابطه تاکیداتی نیز از سوی ریاست جمهوری مطرح شده است، اما تا این لحظه این مشکل رفع نشده است، اما بحث‌هایی مبنی بر ارائه این مبلغ از طریق دیون‌ها در دست پیگیری است.

 

به گفته مرادیان روند توزیع وام شهریه تا 10 روز آینده به پایان خواهد رسید.

 

رییس صندوق رفاه دانشجویان همچنین در خصوص سوالی مبنی بر ارائه تسهیلات صندوق به صورت متمرکز، تصریح کرد: با توجه به اینکه تنوع وام‌ها زیاد است و همچنین منابع نیز محدود می‌باشد و بر اساس اولویت وام به دانشجویان ارائه می‌شود، بنابراین ما در صندوق امکان متمرکز عمل کردن نداریم و این موضوع را به دانشگاه‌ها سپرده‌ایم تا با مشخص کردن اولویت‌ها دانشجویان متقاضی را به صندوق معرفی کنند.

 

وی اضافه کرد: به عبارتی دانشگاه‌ها باید اولویت‌های لازم را مدنظر قرار دهند و همچنین در بحث نحوه توزیع نیز اختیار را به دانشگاه‌ها داده‌اند. به عنوان نمونه برخی از دانشگاه‌ها به دلیل متقاضیان زیاد مبلغ کمتری را بین تعداد دانشجویان بیشتری توزیع می‌کنند و در بعضی از دانشگاه‌های دیگر این موضوع برعکس است.

 

مرادیان بیشترین اعتبار وام‌ها را مربوط به وام شهریه عنوان کرد و گفت: ظرف هشت ماه گذشته 279 هزار و 160 نفر از تسهیلات وام شهریه صندوق بهره مند شده‌اند، همچنین وام تحصیلی در رتبه بعدی با 219 هزار و 518 نفر جای گرفته است.

 

وی کمترین میزان ارائه وام را مربوط به ودیعه مسکن دانشجویان غیرایرانی با 9 نفر متقاضی عنوان کرد.

 

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خصوص تقاضای برخی از روسای دانشگاه‌های کشور مبنی بر واگذاری یارانه کمکی کالاهای اساسی مربوط به تغذیه به صندوق رفاه دانشجویان، گفت: تقاضای دانشگاه‌ها از سوی کمیسیون تلفیق در دست پیگیری است که احتمال دارد این بحث رفع گردد، اما اگر حل نشد نیز برای دانشگاه‌ها جای نگرانی وجود ندارد.
 رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اتمام فرصت تسویه حساب دانشجویان بدهکار، گفت: دانشجویانی که نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام نکرده‌اند، جریمه 12 درصدی برایشان در حال اعمال است.

همچنین در خصوص وضعیت دانشجویان بدهکار نیز، گفت: در حال حاضر حدود 300 هزار نفر دانشجو به صندوق بدهکار هستند که مبلغ آن بیش از 100 میلیارد تومان می‌باشد.

وی اضافه کرد: سابق بر این در دو فاصله زمانی به دانشجویان بدهکار فرصت دادیم که نسبت به پرداخت جریمه‌های خود اقدام کنند و در این راستا دانشجویانی که نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام نکرده‌اند، جریمه برایشان اعمال خواهد شد، بر این اساس دانشجویان بدهکاری که تا پایان فروردین ماه نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام نکرده‌اند، جریمه 12 درصدی برای آنها اعمال خواهد شد.

وی اضافه کرد: ‌همچنین اصل مدارک تحصیلی دانشجویان بدهکار تا زمانی که تسویه حساب کامل نکنند به آنها بازگردانده نخواهد شد. همچنین موضوع دیگری نیز در دست پیگیری است که گواهی موقت دانشجویان نیز صرفا یک ساله باشد و دانشگاه‌ها تا زمانی که دانشجویان نسبت به پرداخت وام‌های خود اقدام نکنند اجازه تمدید گواهینامه نیز صورت نخواهد گرفت.

به گفته مرادیان در صورتی که دانشجویان اعتبار وام شهریه خود را پرداخت کنند صد در صد این مبلغ صرف توزیع مجدد به سایر دانشجویان خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر اعتباری بیش از 1000 میلیارد تومان در بحث ارائه وام‌ به دانشجویان در خارج از صندوق است.

 

مرادیان با بیان اینکه از سال 88 تا کنون بیش از 800 میلیارد تومان در بحث وام شهریه به دانشجویان وام ارائه شده است،‌ گفت: بر این اساس دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در اقساط 60 ماهه اقدام به پرداخت شهریه می‌کنند.

 

وی شرط دریافت وام شهریه را ارائه یک ضامن عنوان کرد و گفت: در صورتی که دانشجویی ضامن نیز نداشته باشد، به شکل منطقه‌ای دانشگاه‌ها مشکلات موردی را می‌توانند رفع کنند.